Różnorodność & włączanie
Diversity Coaching

Trening dla doradców i doradczyń DEIB
Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi. Wystarczy, że potrafisz zadać ważne pytania – we właściwym momencie.
Dojarzałe zarządzanie różnorodnością wymaga wiedzy, empatii i odwagi. Diversity Coaching to zaawansowane szkolenie dla osób, które wspierają działania równościowe w firmach – formalnie lub nieformalnie. decyzjach o dużym wpływie na równość. Pokazuje, jak chronić równe traktowanie w codziennej praktyce.

Co jest dowodem?

Pracownicy i pracowniczki, którzy czują, że mogą być sobą w pracy, są sześć razy bardziej skłonni do innowacji

Firmy o wysokim poziomie inkluzywności mają o 22% niższy wskaźnik rotacji pracowników

Aż 59% kobiet i 48% mężczyzn doświadczyło niepożądanych zachowań w miejscu pracy – w tym mikroagresji
Co się zmieni?
Po szkoleniu osoby uczestnicy i uczestniczki:
- Ze znawstwem konsultują procesy związane z karierą zawodową, kryteriami oceny kandydatów/ek oraz ścieżkami awansu pod kątem barier i uprzedzeń.
- Skutecznie doradzają menedżerom i menedżerkom w podejmowaniu decyzji zgodnych z zasadami równości i włączenia.
- Pewniej prowadzą rozmowy wspierające osoby, które doświadczyły nierównego traktowania lub zgłaszają trudności w zespole.
- Uczestniczą w panelach rekrutacyjnych jako strażnicy i strażniczki obiektywnych kryteriów.
- Wspierają tworzenie procedur i procesów przyjaznych dla wszystkich grup pracowniczych.

Co jest wyjątkowe?
Treningowy sposób pracy

Pracujemy głęboko – z postawami, przekonaniami i nawykami. To pozwala rozwinąć kompetencje do działania w złożonych, często nieoczywistych sytuacjach. To trening wspierania innych – ale zaczyna się od uczciwej pracy ze sobą.
Autorska metodologia CERTES polegająca na pracy z edukacyjnym serialem fabularnym „Chaos kontrolowany”. To czeteroodcinkowa produkcja, która angażuje osoby uczestniczące w historię jednego zespołu z agencji kreatywnej, któremu… daleko do harmonii. Osoby uczestniczące w szkoleniu poszukują lepszych rozwiązań sytuacji i testują je wchodząc w rolę głównego bohatera. Jak pokazują badania Greena i Brocka (2000; str. 703) ludzie doświadczający takiego “zanurzenia” mają większą otwartość na nową wiedzę i przyjmowanie przekonań budujących ich poczucie sprawczości.
Fabularne zanurzenie™

Kwestionariusz ILSA

Inclusive Leadership Self-Assessment to narzędzie stworzone z myślą o osobach, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie ochrony różnorodności. Pomaga on osobom uczestniczącym ocenić swoje kompetencje w czterech kluczowych obszarach: Rozpoznaj, Reaguj, Włączaj i Modeluj.
To kooperacyjna gra planszowa i online, która pozwala liderom i liderkom w porę rozpoznawać subtelne, nierównościowe zachowania w zespole. W grze osoby uczestniczące muszą rozpoznać drobne, ale destrukcyjne mikronierówności i adekwatnie na nie reagować . W każdej rundzie gracze i graczki wybierają jedno z czterech włączających zachowań – i dzięki temu budują klimat przynależności.
Gra „Włącz się”

Checklista decyzyjna

Narzędzie, które pomaga doradcom i doradczyniom rozpoznać i zakwalifikować zachowania w zespole, takie jak mobbing, dyskryminację, molestowanie czy mikronierówności. Dzięki checkliście osoby uczestniczące mogą skutecznie podejmować decyzje, jakie działania podjąć w trudnych sytuacjach związanych z niepożądanymi zachowaniami w zespole. Przewodnik działa jak przewodnik decyzyjny, krok po kroku pomagając w ocenie sytuacji, zbieraniu danych, oraz przygotowaniu się do interwencji.
Przygotowuje doradców i doradczynie do skutecznego pełnienia swojej roli w zespołach i organizacji poprzez prowadzenie rozmów w warunkach niskiego ryzyka. Trening oparty jest na rzeczywistych sytuacjach, które mogą wydarzyć się w każdej firmie, i wspiera osoby uczestniczące w nauce prowadzenia rozmów zarówno z osobami doświadczającymi, jak i stosującymi niepożądane zachowania. Posługujemy się konkretnymi strukturami rozmów oraz narzędzi do zastosowania w codziennej praktyce.
Trening rozmów doradczych

Co do wdrożenia?

- Checklista równościowych decyzji – zestaw pytań do zadania sobie lub zespołowi przed podjęciem decyzji o rekrutacji, awansie, przydziale projektu,
- Katalog mikroreakcji – gotowy zestaw możliwych reakcji na mikronierówności (z poziomu świadka, osoby doświadczającej i menedżera),
- Model równościowej rekrutacji – wzorcowy przebieg procesu rekrutacyjnego, z rolą konsultanta lub konsultantki DEI na poszczególnych etapach,
- Lista wskaźników mikroagresji i mikronierówności – materiał edukacyjny do rozpoznawania subtelnych form wykluczania,
- Szablon włączającego języka – przykłady, jak formułować wypowiedzi, ogłoszenia o pracę, zasady i komunikaty w sposób neutralny i włączający,
- Formularz przygotowania się do rozmowy interwencyjnej lub wspierającej – praktyczne narzędzie pomagające się przygotować i wybrać najlepszy sposób działania.
- Model 4U – struktura rozmowy wspierającej: Uważność – Uznanie – Ustalanie – Uprzedzenie (eskalacji); narzędzie do prowadzenia rozmów interwencyjnych lub wspierających