Certes PRO

Różnorodność & włączanie

Ponad pokoleniami

Szkolenie menedżerskie

Wiek to tylko historia, którą sobie opowiadamy. Nie zawsze najważniejsza.

Współczesne miejsce pracy to przestrzeń spotkania ludzi z różnych pokoleń, których – wedle wszelkich badań – więcej łączy niż dzieli. To szkolenie demaskuje największe pokoleniowe mity i daje menedżerom narzędzia do budowania relacji i zarządzania różnorodnością wiekową bez stereotypów. Pokazujemy, jak tworzyć zespoły, w których przynależność nie zależy od PESEL-u, a różnice w wartościach i stylach pracy da się zrozumieć i przekuć w siłę współpracy.

    Chcesz wiedzieć więcej?
    Zostaw numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą!

    Pole oznaczone symbolem * jest polem obowiązkowym

    Zgody i informacje


    Co się zmieni?

    Po szkoleniu uczestnicy i uczestniczki:

    • Kwestionują swoje „szybkie” osądy dotyczące charakteru, umiejętności i potencjału ludzi w zespołach
    • Podejmują sprawiedliwe decyzje personalne
    • Reagują na mikronierówności związane z wiekiem i budują przynależność w wielopokoleniowych zespołach
    • Rozpoznają głębsze źródła konfliktu definiowanych jako pokoleniowe;
    • Wspierają osoby w różnym momencie cyklu życia i rozwoju zawodowego.

    Co jest wyjątkowe?

    Analiza 3W – Warunki,
    Wiek, Wydarzenia

    Rzetelne, autorskie spojrzenie na różnice międzypokoleniowe, oparte na trzech perspektywach analizy strategii pokoleniowych na rynku pracy: warunkach formacyjnych (Warunki), cyklu życia (Wiek) oraz formujących doświadczeniach historycznych (Wydarzenia). To narzędzie, oparte na podejściu Boba Duffiego (King’s College London), zastępuje uproszczone etykiety dynamicznym myśleniem o tym, co naprawdę nas kształtuje i różnicuje. Pozwala osobom na stanowiskach menedżerskich podejmować sprawiedliwe decyzje personalne, kierować się rzetelną wiedzą na temat członków swoich zespołów, a organizacji – zarządzać wiekiem zgodnie z zasadą równego traktowania.

    W odróżnieniu od amerykańskiej klasyfikacji pokoleń pochodzącej z badań marketingowych i mało przydatnej menedżerom/menedżerkom, szkolenie opiera się na analizie pokoleń ukształtowanych przez historię Polski: transformację ustrojową, rynek pracy lat 90., edukację w PRL czy migracje zarobkowe po 2004 roku. Dzięki temu uczestnicy mogą precyzyjniej zrozumieć źródła postaw i strategii działania w swoim otoczeniu zawodowym.

    Polska perspektywa
    pokoleniowa

    Gra „Włącz się”.
    Edycja międzypokoleniowa

    Kooperacyjna gra planszowa i online, która pozwala liderom i liderkom w porę rozpoznawać subtelne nierównościowe zachowania w zespole. Osoby uczestniczące ćwiczą reakcje na mikroagresje związane z wiekiem i testują w praktyce włączające zachowania. Gra angażuje, a strategie działania zostają z osobami uczestniczącymi na długo po szkoleniu.

    Pokoleniowa adaptacja modelu koła konfliktu, która pozwala menedżerom analizować źródła napięć w zespole określane jako międzypokoleniowe. Pomaga rozpoznać, kiedy za konfliktem międzypokoleniowym stoją inne przyczyny: różnice wartości, stylów komunikacji, niedomówienia czy konflikty interesów i przyłożyć dźwignię we właściwym miejscu.

    Podejście do zarządzania
    konfliktem pokoleniowym

    Kwestionariusz ILSA

    To narzędzie stworzone z myślą o menedżerach, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie włączającego przywództwa. Pomaga on uczestnikom ocenić swoje kompetencje w czterech kluczowych obszarach: Rozpoznaj, Reaguj, Włączaj i Modeluj.

    Co do wdrożenia?

    • Analiza 3W – Warunki, Wiek, Wydarzenia – model trzech pytań o strategie pokoleniowe do zastosowania w sytuacjach wymagających myślenia z perspektywy wieku i strategii pokoleniowych.
    • Pięć strategii równościowego podejmowania decyzji (wg Cox & Devine): Prosty zestaw strategii, które pomagają redukować wpływ stereotypów wiekowych na decyzje menedżerskie– od rekrutacji po codzienny podział zadań. Do wdrożenia już następnego dnia.
    • Katalog reakcji na ageizm: Gotowy zestaw komunikatów i działań, które pomagają budować inkluzywną atmosferę wobec osób w różnym wieku – niezależnie od pozycji w zespole czy momentu kariery. Narzędzie ułatwia wdrożenie dobrych praktyk od zaraz.
    • Karta refleksji menedżerskiej: Narzędzie do autorefleksji i rozwoju – zawiera pytania, które pomagają zatrzymać się przed pochopnym osądem, sprawdzić własne uprzedzenia i zastanowić się nad alternatywnymi reakcjami.
    • Poradnik: Zarządzanie wiekiem czy dyskryminacja? Przewodnik, który pomaga menedżerom podejmować decyzje zgodne z Kodeksem pracy – bez ryzyka uprzedzeń. Zawiera praktyczne przykłady, graniczne sytuacje i język, który chroni przed ageizmem.

    Powiązane produkty

    Zarządzanie zespołem różnorodnym

    Gra „Włącz się”

    Diversity & Inclusion